До логопеда чи ортодонта?

Як прикус пов’язан з дефектами мовлення

Майже чверть дітей віком до семи років мають неправильну вимову. У половині випадків причиною стають аномалії зубного ряду. Але трапляється і те, що прикус формується неправильно через порушення артикуляції.

Саме тому, якщо є проблеми з мовленням, бажано звертатися одночасно до двух фахівців: ортодонта та логопеда. Так буде більш зрозумілим причинно-наслідковий зв’язок, а лікування призведе до очикуваного та стабільного результату.

Наслідки неправильного прикусу

Якщо зуби викривлені та тісно розташовані, то в першу чергу порушується гігієна. Зубної щітки та нитки недостатньо, щоб повністю очистити бокову поверхню зубів. А часто відвідувати стоматології для професійної чистки буває проблематично. Тому пульпіти та періодонтити — це перші наслідки неправильного розташування зубів.

Надалі порушення прикусу призводять до таких проблем:

  • асимметрія обличчя
  • порушення травлення
  • утруднення дихальної функції
  • скрегіт зубами (бруксизм)
  • різноманітні дефекти мовлення (частіше за все це стосується вимови шиплячих та свистячих звуків, а також р, л)

Окрім фізичних порушень, неправильне розташування зубів стає причиною психологічних комплексів. Навіть Фредді Меркюрі, у якого було закохано півсвіту, зізнавався, що соромиться посміхатися і вважає свої зуби огидними. В той же час він був впевнений, що саме зубна аномалія (4 зайвих зуба у фронтальній частині верхньої щелепи) створювала акустичний ефект та робила його голос особливим.

Коли не впоратись без логопеда

Щоб отримати правильний прикус, найчастіше батьки звертаються до дитячої ортодонтії. Але лікарі стоматології можуть визначити, що у дитини порушен процес пережовування їжі та мовлення. Це безпосередньо впливає на розвинення щелепи.

У таких випадках лікар порадить звернутися також і до логопеда, який навчить артикуляційній гімнастиці та допоможе домогтися правильної дикції. При таких умовах ортодонтичне лікування швидше призведе до бажаного результату.

Відповідний вік для виправлення прикусу

Стоматологічна клініка на Гоголя “Доктор Пломбін” радить звертатися до ортодонта якомога раніше. При зміні перших зубів на постійні вже можна зробити попередній прогноз і вжити необхідні заходи.

Але якщо ваше дитинство давно закінчилося, це не означає, що прикус неможливо виправити. Знадобиться більше часу і терпіння, але ідеальної посмішки можна домогтися і в 30, і в 50 років!