Воспаление ротовой полости

Чи небезпечен стоматит

Що таке стоматит

Запалення у ротовій порожнині, яке може супроводжуватися утворенням виразок, носить назву “стоматит”. Хтось вважає його “дитячої” хворобою, але дорослі також можуть зіткнутися з цією проблемою. Ранки, що утворюються на внутрішній частині щік, під язиком, на піднебінні чи на губах істотно знижують якість життя і постійно завдають дискомфорт. Через це порушується пережовування їжі, а також можуть страждати інші органи та системи організму.

Причини виникнення стоматиту

Хвороба виникає через наступні причини:

  • недотримання правил гігієни або використання засобів гігієни низької якості
  • паління
  • дефіцити нутрієнтів
  • алергічні прояви
  • гормональні збої
  • імунодефіцити
  • інші хвороби
  • спадковість
  • антибіотикотерапія
  • стреси
  • травмування слизової оболонки ротової порожнини

Які бувають стоматити

Перш ніж приступити до лікування стоматиту, потрібно точно поставити діагноз. Залежно від причин виникнення хвороби буде значно відрізнятися вибір препаратів.

  1. Медикаментозний — алергія під час приймання лікарських засобів.
  2. Бактеріальний — викликається патогенною чи умовно-патогенною флорою.
  3. Грибковий — збудником є грибок роду Candida. Такий стоматит частіше виникає у дітей молодше року та має назву кандидоз.
  4. Вірусний — виникає при таких патологіях як герпес, кір, грип та інші.
  5. Променевий — наслідок променевої хвороби або хіміотерапії.
  6. Хімічний — опік слизової оболонки агресивними хімічними речовинами.
  7. Протезний — нерідко виникає у випадку, коли знімні протези хронічно травмують ясна та піднебіння.

Також стоматити розрізняються клінічними проявами.

  1. Катаральний — легка або початкова стадія хвороби. Характеризується запаленням слизової оболонки та появою на ній сіруватих плям. Може супроводжуватися неприємним запахом з рота.

2. Виразковий — виникає за відсутністю лікування на катаральній стадії. На місці сірих плям з’являються ранки (виразки). Додаються загальні симптоми, такі як слабкість та підвищення температури тіла. Якщо завчасно не вжити заходів, то можливий некроз (відмирання) слизової оболонки, а в окремих випадках, навіть м’язових слоїв.

3. Афтозний (рецидивуючий) — утворення ранок круглої форми з червоним контуром. Така форма може зустрічатися у дорослих та дітей.

4. Гангренозний — найважча, часто задавнена форма. Характерна ознака: руйнування м’яких тканин. Супроводжується високою температурою та сильною інтоксикацією організму. Може привести до летального наслідку.

Стоматит: лікування у дітей та дорослих

Найголовніше в лікуванні стоматиту — не займатися самолікуванням! Потрібно звернутися у стоматологію до лікаря-терапевта. Після огляду лікар призначить потрібну діагностику (аналізи, біопсію, ПЛР-тести). І на підставі результатів складе план лікування.

Лікування проводиться місцевими і загальними лікарськими препаратами. У дорослих і дітей відрізняється вибором відповідних лікарських засобів, дозволених в певному віці. Для прискорення загоєння ураженої слизової оболонки, може бути застосована процедура видалення омертвілих тканин лазером. Це полегшить стан, і прискорить процес одужання.

Якщо ви відчули дискомфорт в ротовій порожнині, то швидше записуйтеся в “Доктор Пломбін” для діагностики та своєчасного початку лікування.